საერთაშორისო ენერგეტიკის სააგენტომ ცოტა ხნის წინ გამოაქვეყნა სპეციალური ანგარიში, რომელშიც ნათქვამია, რომ ყველა ქვეყნის მისაღწევად'კლიმატის მიზნები და ენერგეტიკული უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, მსოფლიოს დასჭირდება 2040 წლისთვის 80 მილიონი კილომეტრიანი ქსელის შეცვლა ან შეცვლა (მსოფლიოში ექვემდებარება მსოფლიოში არსებული ელექტროგადამცემი ქსელის საერთო რაოდენობას). მნიშვნელოვანი ცვლილებები შეიტანეთ ზედამხედველობის მეთოდებში.
მოხსენება, "ელექტროგადამცემი ბადეები და ენერგიის უსაფრთხო გადასვლა", პირველად იღებს გლობალური ელექტროგადამცემი ქსელების ამჟამინდელი მდგომარეობის მარაგს და აღნიშნავს, რომ ელექტროგადამცემი ქსელები გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ელექტროენერგიის მარაგის დეკარბონირებას და განახლებადი ენერგიის ეფექტურად ინტეგრირებას. ანგარიში აფრთხილებს, რომ ელექტროენერგიის ძლიერი მოთხოვნილების მიუხედავად, ბადეებში ინვესტიციები შემცირდა განვითარებად და განვითარებად ეკონომიკებში, გარდა ჩინეთისა, ბოლო წლების განმავლობაში; ამჟამად ქსელები "ვერ შეინარჩუნებენ" მზის, ქარის, ელექტრო მანქანების და სითბოს ტუმბოების სწრაფი განლაგებით.
რაც შეეხება ქსელის ინვესტიციის მასშტაბის შედეგებს, რომლებიც ვერ შეინარჩუნებს და ქსელის მარეგულირებელი რეფორმის ნელი ტემპს, მოხსენებაში ნათქვამია, რომ ქსელის შეფერხებების შემთხვევაში, ენერგეტიკის სექტორი'S კუმულაციური ნახშირორჟანგის გამონაბოლქვი 2030 წლიდან 2050 წლამდე იქნება 58 მილიარდი ტონა მეტი, ვიდრე დაპირებული ემისიები. ეს უდრის ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში გლობალური ენერგეტიკის ინდუსტრიისგან ნახშირორჟანგის მთლიანი გამონაბოლქვას, და არსებობს 40% შანსი, რომ გლობალური ტემპერატურა 2 გრადუსზე მეტი ცელსიუსით გაიზარდოს.
მიუხედავად იმისა, რომ განახლებადი ენერგიის ინვესტიცია სწრაფად იზრდება, 2010 წლიდან თითქმის გაორმაგდა, მთლიანი გლობალური ქსელის ინვესტიცია ძლივს გამოირჩეოდა, წელიწადში დაახლოებით 300 მილიარდი დოლარი დარჩა, ნათქვამია მოხსენებაში. 2030 წლისთვის, ეს დაფინანსება უნდა გაორმაგდეს წელიწადში 600 მილიარდ დოლარზე მეტს, კლიმატის მიზნების მისაღწევად.
მოხსენებაში ნათქვამია, რომ მომდევნო ათი წლის განმავლობაში, სხვადასხვა ქვეყნის ენერგეტიკისა და კლიმატის მიზნების მისაღწევად, ელექტროენერგიის გლობალურმა მოხმარებამ უნდა გაიზარდოს 20% -ით უფრო სწრაფად, ვიდრე წინა ათწლეულის განმავლობაში. მინიმუმ 3,000 გიგავატი განახლებადი ენერგიის პროექტები ამჟამად გაფორმებულია ქსელთან დაკავშირების მოლოდინში, რაც 2022 წელს დაემატა ახალი მზის ფოტომოლტარული და ქარის სიმძლავრის ოდენობას.
საერთაშორისო ენერგეტიკული სააგენტო აფრთხილებს, რომ უფრო მეტი პოლიტიკის ყურადღების და ინვესტიციის გარეშე, ქსელის ინფრასტრუქტურის არასაკმარისი გაშუქება და ხარისხი შეიძლება გლობალური კლიმატის მიზნები მიუწვდომელია და ენერგიის უსაფრთხოებას შეაფერხოს.