2023 წლის 13 ოქტომბრის დილით, ბრიუსელში ევროპულმა საბჭომ გამოაცხადა, რომ მან მიიღო ზომები განახლებადი ენერგიის დირექტივის მიხედვით (კანონმდებლობის ნაწილი მიმდინარე წლის ივნისში), რომელიც ევროკავშირის ყველა წევრ ქვეყანას მოითხოვს ევროკავშირის ენერგია უზრუნველყოს ამ ათწლეულის ბოლოს. ხელს შეუწყობს განახლებადი ენერგიის 45% -ს მიღწევის საერთო მიზნის მიღწევას.
ევროკავშირის პრესის განცხადების თანახმად, ახალი წესები მიზნად ისახავს სექტორებს”ნელი”განახლებადი ენერგიის ინტეგრაცია, ტრანსპორტი, ინდუსტრია და მშენებლობა. ინდუსტრიის ზოგიერთი რეგულაცია მოიცავს სავალდებულო მოთხოვნებს, ზოგი კი არჩევითი ვარიანტები.
პრესის განცხადებით ნათქვამია, რომ სატრანსპორტო სექტორისთვის წევრ სახელმწიფოებს შეუძლიათ აირჩიონ სავალდებულო სამიზნე 14,5% -იანი შემცირებით სათბურის გაზების ინტენსივობისგან განახლებადი ენერგიის მოხმარებიდან 2030 წლისთვის ან 2030 წლისთვის ენერგიის საბოლოო მოხმარების განახლებადი ენერგიის მინიმალური წილი.
ინდუსტრიისთვის, წევრი სახელმწიფოების განახლებადი ენერგიის მოხმარება წელიწადში 1,5% -ით გაიზრდება, განახლებადი საწვავის წვლილი არა ბიოლოგიური წყაროებიდან (RFNBO) "სავარაუდოდ" შემცირდება 20% -ით. ამ მიზნის მისაღწევად, წევრმა სახელმწიფოებმა უნდა შეიტანონ წვლილი ევროკავშირის სავალდებულო საერთო სამიზნეებში, უნდა დააკმაყოფილონ მოლოდინები, ან წევრი სახელმწიფოების მიერ მოხმარებული წიაღისეული საწვავის წყალბადის პროპორცია არ აღემატება 23% -ს 2030 წელს და 2035 წელს 20%.
შენობების, გათბობისა და გაგრილების ახალმა რეგულაციებმა ათწლეულის ბოლოსთვის სამშენებლო სექტორში მინიმუმ 49% -იანი განახლებადი ენერგიის მოხმარების "ინდიკატორული სამიზნე" განსაზღვრა. ახალი ამბების განცხადებაში ნათქვამია, რომ განახლებადი ენერგიის მოხმარება გათბობისა და გაგრილებისთვის "თანდათან გაიზრდება".
ასევე დაჩქარდება განახლებადი ენერგიის პროექტების დამტკიცების პროცესი და განხორციელდება "დაჩქარებული დამტკიცების" სპეციფიკური განლაგება, რათა დაეხმაროს მიზნების მიღწევას. წევრი სახელმწიფოები დაადგინებენ აჩქარების ღირსი სფეროებს, ხოლო განახლებადი ენერგიის პროექტები გაივლიან "გამარტივებულ" და "სწრაფი ლიცენზირების" პროცესს. განახლებადი ენერგიის პროექტები ასევე სავარაუდოდ იქნება "საზოგადოებრივი ინტერესის გადაჭარბებით", რაც "შეზღუდავს ახალი პროექტების მიმართ იურიდიული წინააღმდეგობის საფუძველს".
დირექტივა ასევე აძლიერებს მდგრადობის სტანდარტებს ბიომასის ენერგიის გამოყენებასთან დაკავშირებით, ხოლო რისკის შესამცირებლად მუშაობს”არამდგრადი”ბიოენერგეტიკული წარმოება. ”წევრი სახელმწიფოები უზრუნველყოფენ კასკადური პრინციპის გამოყენებას, ყურადღების გამახვილებას დამხმარე პროგრამებზე და თითოეული ქვეყნის კონკრეტული ეროვნული გარემოებების გათვალისწინებით,” - ნათქვამია პრესის განცხადებაში.
ტერეზა რიბერამ, ესპანეთის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა, რომელიც პასუხისმგებელია ეკოლოგიური გადასვლისთვის, თქვა, რომ ახალი წესები "წინგადადგმული ნაბიჯი" იყო, რომ ევროკავშირს შეეძლოს თავისი კლიმატის მიზნების შესრულება "სამართლიანი, ხარჯების ეფექტური და კონკურენტუნარიანი გზით". ევროპული საბჭოს თავდაპირველმა დოკუმენტმა აღნიშნა, რომ რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის მიერ გამოწვეულმა ”დიდმა სურათმა” და CovID-19 ეპიდემიის გავლენამ გამოიწვია ენერგიის ფასები ევროკავშირის მასშტაბით, რაც ხაზს უსვამს ენერგოეფექტურობის გაუმჯობესების და განახლებადი ენერგიის მოხმარების გაზრდას.
”მისი გრძელვადიანი მიზნის მისაღწევად, მისი ენერგეტიკული სისტემის დამოუკიდებლად მესამე ქვეყნებისგან დამოუკიდებლად, ევროკავშირმა უნდა ფოკუსირება მოახდინოს მწვანე გადასვლის დაჩქარებაზე, იმის უზრუნველსაყოფად, რომ ემისიების შემცირების ენერგეტიკულმა პოლიტიკამ შეამციროს დამოკიდებულება იმპორტირებულ წიაღისეულ საწვავზე და ხელი შეუწყოს ევროკავშირის მოქალაქეებსა და ბიზნესს სამართლიან და უსაფრთხო წვდომას ყველა ეკონომიკურ სექტორში. ხელმისაწვდომი ენერგიის ფასები.”
მარტში, ევროპარლამენტის ყველა წევრმა ხმა მისცა ზომების სასარგებლოდ, გარდა უნგრეთისა და პოლონეთის გარდა, რომელიც წინააღმდეგი იყო და ჩეხეთი და ბულგარეთი, რომელიც თავს იკავებდა.