25 მარტს, ნაურუზის ფესტივალის, ცენტრალური აზიის ყველაზე პატივცემული ტრადიციული დღესასწაულის აღნიშვნა, კლდოვანი ენერგიის შენახვის პროექტი ანდიჯანის პრეფექტურაში, უზბეკეთში, ინვესტიცია და აშენდა ჩინეთის ენერგეტიკის მშენებლობით, გრანდიოზული ცერემონიით. ღონისძიებაზე იმყოფებოდნენ მირზა მახმუდოვი, უზბეკეთის ენერგეტიკის მინისტრი, ლინ Xiaodan, China Energy Construction Gezhouba Overseas Investment Co., Ltd., Abdullah Khmonov, Andijan პრეფექტურის გუბერნატორი და სხვა ღირსებები, რომლებიც სიტყვით გამოვიდნენ. ამ ფართომასშტაბიანი ენერგეტიკული შენახვის პროექტის დაწყება ჩინეთსა და უზბეკეთს შორის სიგნალებს უწევს ჩინეთ-ცენტრალურ აზიის ენერგეტიკულ თანამშრომლობის ახალ თავს, მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ელექტრომომარაგების გაძლიერების და მწვანე ენერგიის ტრანსფორმაციის წინსვლისთვის რეგიონში.
სიტყვით გამოსვლისას მირზა მახმუდოვმა მადლობა გადაუხადა ჩინეთის ენერგეტიკული ინჟინერიის კორპორაციას ახალი ენერგიის ინვესტიციასა და მშენებლობაში ღრმა მონაწილეობისთვისინფრასტრუქტურაუზბეკეთში. მისი თქმით, უზბეკეთში მნიშვნელოვანი დღესასწაულის დღეს, ენერგეტიკის შენახვის პროექტი დაიწყო, როგორც დაგეგმილი იყო, რაც გულწრფელი საჩუქარი იყო ჩინეთის ენერგეტიკის მშენებლობის საინვესტიციო კორპორაციიდან უზბეკეთის ხალხში, პრაქტიკული ქმედებებით. ბოლო წლების განმავლობაში, უზბეკეთსა და ჩინეთს შორის ყოვლისმომცველი სტრატეგიული პარტნიორობა სიღრმისეულად განვითარდა, რაც უფრო ფართო ადგილს უზრუნველყოფს ჩინეთის მიერ დაფინანსებული საწარმოებისთვის უზბეკეთში განვითარებისთვის. იმედი გვაქვს, რომ CEEC გამოიყენებს ამ პროექტს, როგორც საწყის წერტილს, ფოკუსირდება "ახალი უზბეკეთის" სტრატეგიულ გეგმაზე, შემდგომში გამოიყენებს ინვესტიციის უპირატესობებს და მწვანე და დაბალი ნახშირბადის ენერგიის ტექნოლოგიების უპირატესობებს და მოუტანს უფრო მეტ ჩინურ ტექნოლოგიებს, ჩინურ პროდუქტებს და ჩინურ გადაწყვეტილებებს უზბეკეთში. ხელი შეუწყოს ორ ქვეყანას შორის ყოვლისმომცველ სტრატეგიულ პარტნიორობას ახალ დონეზე და ახალი იმპულსი შეიტანოს "ქამარი და გზა" ინიციატივის ერთობლივი მშენებლობა და ჩინეთ-უზბეკეთის საზოგადოების მშენებლობა საერთო მომავლისთვის.
Lin Xiaodan, China Energy Construction Gezhouba Overseas Investment Co., Ltd., ამბობს, რომ კლდოვანი ენერგიის შენახვის პროექტი, როგორც ინდუსტრიის საორიენტაციო პროექტი, აქვს საერთაშორისო სადემონსტრაციო სარგებელი. პროექტის გლუვი ინვესტიცია და მშენებლობა სრულად ცხადყოფს ჩინეთსა და უკრაინას შორის მეგობრული კოოპერატივის პარტნიორობას. ჩინეთის ენერგეტიკის მშენებლობა განახორციელებს "ქამრებისა და გზის" ინიციატივას პრაქტიკული ქმედებებით, აქტიურად მონაწილეობს "ჩინეთ-უზბეკეთის საზოგადოების საერთო მომავლის მშენებლობაში" და დაეხმარება "ახალი უზბეკეთის" ტრანსფორმაციას რაც შეიძლება მალე განხორციელდეს.
რეპორტიორის გაგების თანახმად, უზბეკეთში ჩინეთის ენერგიის მშენებლობის მიერ ჩადებულმა ფერგანას შტატში ჩატარებულმა ოზმა ენერგიის შენახვის კიდევ ერთმა პროექტმა ასევე დაარღვია ადგილი იმავე დღეს. ენერგეტიკული შენახვის ორი პროექტი ფართომასშტაბიანი ელექტროქიმიური ენერგიის შენახვის პირველი ჯგუფია ახალი ენერგეტიკული პროექტების შესახებ, რომლებიც უზბეკეთმა მიიპყრო უცხოური ინვესტიციები. ისინი ასევე არიან უდიდესი კომერციული ენერგიის შენახვის პროექტები, რომლებიც დამოუკიდებლად არის ინვესტიცია და განვითარებული ჩინური დაფინანსებული საწარმოების მიერ საზღვარგარეთ, საერთო ინვესტიციით 280 მილიონი აშშ დოლარი. პროექტის ერთიანი კონფიგურაციაა 150 მგვტ/300MWh (მთლიანი სიმძლავრე 150 მგვტ, მთლიანი სიმძლავრე 300MWh), რომელსაც შეუძლია უზრუნველყოს ქსელის მწვერვალის სიმძლავრე 600,000 კილოვატ საათში დღეში. ელექტროქიმიური ენერგიის შენახვის ტექნოლოგია არის მნიშვნელოვანი ტექნოლოგია და ინფრასტრუქტურა ახალი ენერგეტიკული სისტემების მშენებლობისთვის. მას აქვს ქსელის სიხშირის სტაბილიზაციის, ქსელის შეშუპების შემსუბუქების და ელექტროენერგიის წარმოქმნის და მოხმარების მოქნილობის გაუმჯობესების ფუნქციები. ეს მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა ნახშირბადის მწვერვალის და ნახშირბადის ნეიტრალიტეტის მისაღწევად. ლინ Xiaodan- მა აღნიშნა, რომ The Economy Daily- ის რეპორტიორთან ინტერვიუში აღნიშნა, რომ პროექტის ამოქმედების შემდეგ, იგი ეფექტურად შეუწყობს ხელს უშბეკეთში მწვანე ენერგიის განვითარებას, გააუმჯობესებს ადგილობრივი ენერგეტიკისა და ენერგეტიკული სისტემის სტაბილურობას და უსაფრთხოებას, უზრუნველყოფს ძლიერ მხარდაჭერას ფართომასშტაბიანი ახალი ენერგიის ქსელის ინტეგრაციისთვის და უზრუნველყოფს უზბეკეთს ძლიერი მხარდაჭერით. დადებითი წვლილი შეიტანეთ ენერგეტიკულ გადასვლასა და სოციალურ და ეკონომიკურ განვითარებაში.
ამ ენერგიის შენახვის ინიციატივის წარმატებული ინიციატივა ასახავს ცენტრალურ აზიაში ენერგეტიკულ სექტორში ჩინეთის მხარდაჭერილი საწარმოების მიმდინარე პროგრესს. მათი ყოვლისმომცველი სიძლიერის გამოყენებას მთელ ინდუსტრიულ სპექტრში, ეს საწარმოები მუდმივად იკვლევენ რეგიონალურ ბაზრებს და ხელს უწყობენ ცენტრალური აზიის ერების ენერგეტიკულ გადასვლას და ეკონომიკურ წინსვლას. ჩინეთის Energy News– ის ბოლოდროინდელი მონაცემების თანახმად, 2023 წლის დეკემბრის ბოლოსთვის, ჩინეთის პირდაპირი ინვესტიციამ ცენტრალური აზიის ხუთ ქვეყანაში გადააჭარბა 17 მილიარდ აშშ დოლარს, ხოლო კუმულაციური პროექტის კონტრაქტი აღემატებოდა 60 მილიარდ აშშ დოლარს. ეს პროექტები მოიცავს სხვადასხვა სექტორებს, მათ შორის ინფრასტრუქტურას, განახლებადი ენერგიისა და ნავთობისა და გაზის მოპოვებას. მაგალითად, უზბეკეთის მაგალითზე, ჩინეთის ენერგიის კონსტრუქციამ ინვესტიცია მოახდინა და კონტრაქტები შეადგინა 8.1 მილიარდი აშშ დოლარი, რაც მოიცავს არა მხოლოდ განახლებადი ენერგიის საწარმოებს, როგორიცაა ქარის და მზის ენერგიის წარმოქმნა, არამედ ქსელის მოდერნიზაციის პროექტები, მათ შორის ენერგიის შენახვისა და ელექტროგადამცემი. ჩინეთის მიერ დაფუძნებული საწარმოები სისტემატურად მიმართავენ ენერგეტიკის მიწოდების გამოწვევებს ცენტრალურ აზიაში "ჩინური სიბრძნე", ტექნოლოგიითა და გადაწყვეტილებებით, ამრიგად, მუდმივად ასახავს მწვანე ენერგიის ტრანსფორმაციისთვის ახალ გეგმას.